Тарихда илк бор инсонга чўчқа жигари кўчириб ўтказилди
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон халқига Рамазон ҳайити муносабати билан табрик йўллади
«Ўзбекгидроэнерго» янги лойиҳалари учун қарийб 1 млрд доллар инвестиция йўналтирилди
27 март куни Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида жамият томонидан «Ўзбекгидроэнерго» АЖ: 2024 йил давомида амалга оширилган ишлар ҳамда 2025 йилдаги режалар» мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Мазкур анжуманда «Ўзбекгидроэнерго» АЖ ташкил топгандан буён янги қурилиш ва модернизация лойиҳаларига қарийб 1 миллиард доллар инвестиция йўналтирилганлиги ва йил сайин жамиятнинг салоҳияти ва жозибадорлиги ошиб бориб, жалб қилинаётган кенг кўламли капитал қўйилмалари ва хорижий инвестициялар ҳисобига энг замонавий технологияларга асосланган янги ГEСлар барпо этилаётгани муҳокама марказида бўлди.
Жамият томонидан бугунги кунга қадар умумий қуввати 430 МВтга тенг бўлган 55 та ГEС фойдаланишга топширилган. Шундан, 42 та янги ГEС қурилган бўлса, 13 та мавжуд ГEС замонавий талаблар асосида тўлиқ модернизация қилинган.
Эътиборли жиҳати, мазкур кўрсаткич сўнгги йилларда нафақат юртимизда, балки МДҲ давлатлари орасида ҳам салмоқли натижа ҳисобланади. «Ўзбекгидроэнерго» АЖ миллий электр тармоқларига электр энергиясини етказиб бериш асносида, йирик солиқ тўловчи сифатида ўтган йилнинг ўзида давлат бюджетига қарийб 1 триллион сўмлик солиқ ва бошқа тўловларни амалга оширган.