Исроил Ғазо жанубида ҲАМАС ҳарбий разведка бошлиғини ўлдирди
Халқаро қидирувдан 12 йил яширинган аёл Истанбулдан Тошкентга депортация қилинди
Америкалик олимлар қўрқоқликка қарши дори яратишди
Америкалик неврологлар мияда кучли қўрқувдан сўнг доимий қўрқув пайдо бўлиши учун жавоб берадиган механизмни аниқладилар.
Science илмий журналида эълон қилинган мақолада айтилишича, ушбу тажриба сичқонлар устида ўтказилган. Тажриба давомида қафасда бўлган сичқонларни доимий қўрқувда ушлаб туриш учун электр токи қўлланилган.
Маълум бўлишича, қаттиқ қўрқув пайтида нейронларни қўзғатувчи энг муҳим нейротрансмиттер глутамат ишлаб чиқариш уларни бостирадиган гамма-аминобутирик кислотага (ГАБА) ўтади.
Олимлар бу таъсирни аниқлаганларидан кейин ҳайвонлардаги ГАБА ишлаб чиқариш учун масъул бўлган генни ўчириб қўйиш учун аденовирусни жўнатишди. Ушбу муолажадан кейин кемирувчиларда қўрқув буткул йўқолди.
«Тадқиқот муаллифлари мия фаолиятининг кашф этилган механизми турли хил қўрқувларга қарши курашда, шунингдек, самарали дори воситаларини мақсадли яратишда ёрдам беради», - дейилади мақолада.