Самарқандда 16 ёшли йигит дарахт тагида қолиб вафот этди
Россияда ўзбекистонлик йигит ўғирлаб кетилди
Қашқадарёда уч кунлик чақалоғини сотмоқчи бўлган аёл қамалди
Самарқанд саммити: “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” мулоқоти Ўзбекистонга нима беради?
3–4 апрель кунлари бўлиб ўтадиган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити истиқболларга йўл очади.
Самарқанд шаҳри жорий йилнинг 3–4 апрель кунлари тарихий воқеага мезбонлик қилади – биринчи марта “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматида саммит ўтказилади. Унда Европа Кенгаши ва Комиссияси раислари, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари иштирок этади. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев саммитга раислик қилади.
Ушбу саммит Европа ва Марказий Осиё ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқишда муҳим қадам саналади. Ўзбекистон эса бу жараёнда очиқ ва фаол шерик сифатида алоҳида ўрин тутади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги алоқалар сиёсий мулоқотдан тортиб, инвестиция ва таълимгача бўлган кенг соҳаларни қамраб олди. 2023 йилда икки томонлама савдо ҳажми 5,8 миллиард долларга етди, мамлакатда 1000 дан зиёд европалик сармоядорлар иштирокидаги корхоналар фаолият юритмоқда.
2022 йилда имзоланган Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги келишув ўзаро муносабатларни институционал даражада мустаҳкамламоқда.
Қатор Европа мамлакатлари билан ҳамкорлик агросаноат, таълим ва логистика соҳаларида кенгаймоқда. Германия Марказий Осиёдаги фақат Ўзбекистон билан шерикликни сақлаб қолган давлат бўлиб, инвестициялар ҳажми 4,5 миллиард доллардан ошиб кетди. Франция “яшил” иқтисодиёт, туризм ва маданият соҳаларида қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Тадбир доирасида транспорт, рақамли инфратузилма, экология, таълим, хавфсизлик ва “яшил энергетика” каби соҳаларда ҳамкорлик механизмлари муҳокама этилади. Шунингдек, Транскаспий транспорт йўлагини жадаллаштириш, ЭИЗлар орқали сармоя жалб қилиш ва инсон капиталини ривожлантириш устувор вазифалардан саналади.
Самарқанд саммити – бу расмий баёнотлар эмас, амалий натижалар ва истиқболлар майдони. У Ўзбекистоннинг халқаро нуфузини мустаҳкамлаб, Европа билан мустаҳкам, барқарор ва прагматик шерикликни йўлга қўйишда янги саҳифа очади.