Андижондаги портлашда 3 киши вафот этган
Фоча: тарих, мовий гўзаллик ва унутилмас тажриба
Грузияда президентлик сайловлари қачон бўлиб ўтиши маълум қилинди
Грузия парламенти президентлик сайловларини 14 декабрга тайинлашга қарор қилди. Қарор 26 ноябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда ҳукмрон «Грузия орзуси» партияси аъзолари томонидан 80 овоз билан маъқулланди, деб ёзади «Эхо Кавказа».
Амалдаги давлат раҳбари Саломе Зурабишвилининг президентлик муддати 16 декабрда тугайди.
«Президент сайлови биринчи марта тўғридан-тўғри овоз бериш йўли билан эмас, балки парламент аъзолари, Аджара ва Абхазия Олий Кенгашлари ҳамда маҳаллий маъмурият вакилларидан иборат бўлган сайловчилар коллегияси томонидан ўтказилади», деган парламент раиси Шалва Папуашвили йиғилишда.
Папер Картули тушунтирганидек, сайлов коллежи таркибига 300 киши киради: парламентнинг 150 депутати, Абхазия Олий Кенгашининг 20 вакили, Аджара Олий Кенгашининг 21 вакили ва маҳаллий ҳукуматларнинг 109 делегати. 61 мухолифат депутати овоз беришда қатнашмаслиги кутилмоқда, чунки мухолифат партиялари Грузиянинг амалдаги парламентининг қонунийлигини тан олмайди.
Биринчи турда ғалаба қозониш учун номзод камида учдан икки овоз тўплаши керак. Агар иккинчи тур керак бўлса, у ҳам 14 декабрь куни бўлиб ўтади. Янги президентнинг инаугурацияси 29 декабрда бўлиб ўтади. У беш йил муддатга сайланади.