Исроил Ғазо жанубида ҲАМАС ҳарбий разведка бошлиғини ўлдирди
Халқаро қидирувдан 12 йил яширинган аёл Истанбулдан Тошкентга депортация қилинди
Тошкентда илк бор сунъий интеллект ёрдамида яратилган ўйинлар тақдим этилди
19 октябр куни Тошкентда "GameDev Gyote va GeForce RTXʼдаги Adobe Cloudʼнинг янги хусусиятлари" номли кўргазма бўлиб ўтди.
Кўргазмада истеъдодли дастурчилар ва дизайнерлар томонидан ишлаб чиқилган кўплаб ноодатий ўйинлар намойиш этилди.
Саргузашт, квестлар ва ҳатто таълим ҳақидаги ўйинларнинг деярли барчаси сунъий интеллект ёрдамида яратилган.
Бугунги кунда сунъий интеллект ёш дастурчиларга кўплаб муаммоларни ҳал қилишга ёрдам бера олади. Аввало, бир қатор лойиҳаларда чинакам реалликни яратиш учун АИдан фойдаланилган. Бу орқали фойдаланувчилар ўйин қаҳрамонларига оғзаки саволлар бериши, АИ эса қаҳрамонлар тузилмаси ва характеридан келиб чиқиб уларга жавоб бериш имконига эга.
Иккинчидан, ёш дастурчилар сунъий интеллектдан овозли актёрлик, спритлар ва текстуралар каби ўйин активларини яратиш, шунингдек, анимацияларни тайёрлаш мақсадида фойдаландилар. NVIDIA GeForce RTX график карталари кўплаб лойиҳаларда қўлланилган бўлиб, улар юқори сифатли график анимацияларни амалга оширишга ёрдам беради.
Тадбир сўнгида 5 хил номинация бўйича ғолиб жамоаларга совринли GeForce RTX видео карталарининг топширилиши бўлди.
“GameDev Goethe 2024” кўргазмасида Ўзбекистонда ўйин индустриясини ривожлантириш учун бундай тадбирлар муҳимлиги таъкидланди. NVIDIA каби етакчи глобал компанияларнинг қўллаб-қувватлаши ёш дастурчиларга энг янги технология ва билимлардан фойдаланиш ҳамда халқаро миқёсга олиб чиқишга ёрдам беради ва ёш авлодни ўз лойиҳаларини яратишга илҳомлантирди.
Ҳакамлар ҳайъатининг фикрича, бу йилги лойиҳалар ҳар қачонгидан ҳам қизиқарлироқ бўлди.