Abror Eshonxonov18-mart, 2026, 15:4977 ko'rishlar
Giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish yoʻnalishida Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qoʻshinlari va Samarqand viloyati boʻyicha boshqarmasi xodimlari hamkorligida oʻtkazilgan tezkor tadbirda qoʻshni davlatdan kontrabanda qilingan katta miqdordagi narkotik moddalar toʻxtatib qolindi.
Xususan, oldindan kuzatuvga olingan Urgut tumanida yashovchi, 1989 va 1992-yillarda tugʻilgan 3 nafar fuqaro aylanma yoʻllar orqali Tojikiston Respublikasining Panjikent tumaniga borib, narkosavdogarlardan sof ogʻirligi 14 kg 766 gr “opiy” va 14 kg 958 gr “gashish” moddalarini olib, “oʻzbek-tojik” davlat chegarasini buzgan holda, Oʻzbekiston hududiga qaytib oʻtgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Hozirda qonunbuzarlarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 246-moddasi 2-qismi va 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qoʻllanilgan.
Boshqa holatda esa Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar organlari xodimlari hamkorligida olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida, Samarqand shahar “Orzu” MFY hududida joylashgan xususiy avtomashina garaji xolislar ishtirokida koʻzdan kechirildi.
Natijada, undagi maxsus tayyorlangan xufiya joyda boʻlgan marmar toshlar orasiga 9 kg 40 gr opiy ekstraksiyasi yashirilganligi aniqlandi.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining 246-moddasi 2-qismi va 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, garaj egasini qoʻlga olish choralari koʻrilmoqda.
Qayd etish kerakki, har ikki holatdagi jinoyatlarni sodir etganlik uchun qonunchilikda 20-yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilangan.

38 kg of narcotics imported from abroad seized in Samarkand
A large amount of narcotic drugs smuggled from the neighboring state were stopped during an operational event in cooperation with the Border Troops of the State Security Service and the Samarkand region department in order to combat illegal drug trafficking.
In particular, three citizens of the Urgut district, born in 1989 and 1992, were detained by material evidence during their return to the territory of Uzbekistan, in violation of the Uzbek-Tajik state border, taking from drug traffickers 14 kg 766 grams of "opium" and 14 kg 958 grams of "hashish" from drug traffickers.
Currently, a criminal case has been opened against violators under Part 2 of Article 246 and Part 5 of Article 273 of the Criminal Code.
In another case, during the operational-search activities carried out with the cooperation of the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Samarkand, a private car garage in the territory of the "Orzu" MFY of Samarkand city was inspected with the participation of objectors.
As a result, it was revealed that the extraction of 9 kg 40 g of opium was hidden among the marble stones in a specially prepared hut.
Currently, a criminal case has been opened under Part 2 of Article 246 and Part 5 of Article 273 of the Criminal Code, and measures are being taken to arrest the owner of the garage.
It is worth noting that for the commission of crimes in both cases, the legislation establishes a sentence of up to 20 years in prison.