Abror Eshonxonov14-mart, 2026, 18:2266 ko'rishlar
Isroil mudofaa vaziri Israel Kas Livan hukumati “Hizbulloh” harakatini qurolsizlantirish boʻyicha majburiyatini bajarmasa, mamlakat infratuzilmasiga yetkaziladigan zarar ortishi va hatto ayrim hududlarni yoʻqotish xavfiga duch kelishi mumkinligini bildirdi. Vazirning taʼkidlashicha, Livan hukumati ushbu masaladagi majburiyatni bajarmaguncha bosim kuchayib boradi.
“Hizbulloh”ni qurolsizlantirish boʻyicha oʻz majburiyatini bajarmagan Livan hukumati buning uchun tobora ogʻirroq narx toʻlaydi. Bu infratuzilmaning vayron boʻlishi va hatto hududlarni yoʻqotishgacha olib kelishi mumkin. Bu holat harakatni qurolsizlantirish boʻyicha asosiy majburiyat bajarilmaguncha davom etadi», — dedi Kas.
“Hizbulloh” 2-martga oʻtar kechasi Eronning oliy rahbari Ali Homanaiy oʻldirilganidan soʻng Isroilga qarshi harbiy harakatlarni qayta boshlagan.
Isroil armiyasi maʼlumotiga koʻra, oy boshidan beri harakat tomonidan mamlakat hududiga qariyb mingta raketa, turli snaryadlar va dronlar uchirilgan.
Javob tariqasida Isroil qoʻshinlari Bayrutning janubiy hududlari hamda Livanning janubi va sharqidagi oʻnlab shahar va qishloqlarga kuchli zarbalar bermoqda.
Rasmiy maʼlumotlarga koʻra, bu hujumlar oqibatida 570 kishi halok boʻlgan, 1444 nafar odam jarohat olgan, qariyb 800 ming livanlik oʻz uylarini tark etishga majbur boʻlgan.

Israel warns Lebanon could lose territory if Hezbollah is not disarmed
Israeli Defense Minister Israel Katz warned that Lebanon could face growing damage to its infrastructure and even lose territory if the government fails to fulfill its obligation to disarm Hezbollah.
According to the minister, pressure on Lebanon will continue to increase until the central demand — the disarmament of the movement — is met.
On the night of March 2, Hezbollah resumed active military operations against Israel following the killing of Iran’s Supreme Leader Ali Khamenei. According to the Israel Defense Forces (IDF), since the beginning of the month the group has launched about 1,000 rockets, shells, and drones toward Israeli territory.
In response, Israeli forces began intensive strikes on the southern suburbs of Beirut and dozens of cities and settlements in southern and eastern Lebanon. Official figures indicate that 570 people have been killed and 1,444 injured, while around 800,000 Lebanese residents have been forced to flee their homes.