Har daqiqangiz kelajagingiz uchun xizmat qilsin, doʻstingiz kitob boʻlsin — Prezident Samarqandda yoshlar bilan muloqot qildi
Abror Eshonxonov18-mart, 2026, 13:08106 ko'rishlar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni Samarqandga keldi. Davlatimiz rahbari viloyatga tashrifini Samarqand shahridagi Yoshlar kreativ parki bilan tanishishdan boshladi.
Bugungi kunda shahar kengayib, yirik megapolisga aylanib bormoqda. Keyingi yillarda bu yerda yangi aholi turar joylari, ijtimoiy soha obyektlari tashkil etildi, aholi soni ancha oshdi. Tabiiyki, bunday sharoitda shaharda yashil maydonlarni koʻpaytirish, yangi bogʻ va xiyobonlar, aholi dam olish maskanlari yaratishga ehtiyoj oshadi.
Davlat rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida viloyatda har yili 16 million tupdan ortiq daraxt koʻchatlari ekilmoqda. Joriy yil bahorgi mavsumda ham 6,3 million tup mevali va manzarali daraxt, buta koʻchatlari oʻtqazish rejalashtirilib, ayni paytda viloyatning barcha hududlarida bu jarayon davom etmoqda.
Oʻzbekiston koʻchasida joylashgan sobiq harbiy gospital oʻrnidagi 5,4 gektar maydonda ham 70 milliard soʻmdan ortiq homiylik mablagʻlari hisobidan Yoshlar kreativ parki tashkil etildi.
Bu yerda madaniy meros obyektlari roʻyxatiga olingan 5 ta bino va inshoot boʻlib, endilikda ulardan yoshlar uchun zamonaviy va raqamli kutubxona, koʻp tarmoqli oʻquv markazi, kreativ toʻgaraklar, sunʼiy intellekt, 3D modellashtirish, robototexnika va kibersport oʻyinlari markazlari sifatida foydalaniladi. Axborot-resurs markazi, sport zallari, yer osti ekomuzeyi tashkil etildi.
Yoshlar kreativ parki, ayniqsa, yigit-qizlar uchun nafaqat dam olish maskani, balki axborot texnologiyalari sohasi va sport bilan shugʻullanish, startap loyihalarni amalga oshirish uchun qulay joy boʻladi.
Viloyat shaxmat federatsiyasi ham yangi bogʻda joylashgan. Federatsiya tomonidan bu yerda oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari, musobaqalar oʻtkazish imkoniyati mavjud.
Bogʻda bolalar attraksionlari, fitness zallari, stol tennis zali, tennis kortlari, vorkaut va mini golf maydonlari barpo etilgan. Hududda Nuroniylar maskani, oʻndan ortiq ayvonchalar qurilgan. Prezident dastlab “Profi deutsch” nemis tilini oʻqitish va imtihon markazi faoliyati bilan tanishdi.
Ushbu loyihaning muhim jihati “Telc” imtihon markazi Markaziy Osiyoda ilk bor Samarqand shahrida ish boshlayapti. Markazda yoshlar nemis tilini oʻrganib, xalqaro “Telc” sertifikatini oladi. Sertifikat sohiblari Germaniyada dual kasbiy taʼlimda oʻqishini davom ettiradi, bandligi taʼminlanadi. Joriy yilda bunday imtihon markazini mamlakatimizning yana beshta hududida ochish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasi boʻyicha qilinayotgan ishlar haqida ham maʼlumot berildi. Loyiha doirasida 8-11 sinf oʻquvchilariga raqamli texnologiyalar va xorijiy tillar chuqur oʻrgatiladi. Oʻquvni muvaffaqiyatli yakunlaganlarga maxsus sertifikat beriladi.
Shuningdek, “Aloqa bank” va Milliy bank konsultativ markazining tadbirkorlik faoliyatini boshlayotgan yoshlarga imtiyozli kredit ajratish, startap loyihalarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ishlari, Yoshlar ishlari ishlari agentligining “Ibrat farzandlari”, “Mutolaa”, “Qizlar akademiyasi” loyihalari bilan tanishildi.
Davlatimiz rahbari yoshlar bilan muloqot qildi, ularning loyihalari bilan tanishdi. Jumladan, “Zamin” xalqaro jamoat fondi tomonidan amalga oshirilayotgan “Eco-schools Uzbekistan” loyihasida ishtirok etayotgan yosh ekofaollar 2026-yil uchun rejalari haqida soʻzlab berdilar.
Yangi Oʻzbekistonda yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalarni barpo etyapmiz, yuqori daromadli ish joylari ochilyapti. Biz buni sizlarga – bilimli yoshlarga ishonib qilyapmiz. Buning uchun har daqiqangiz kelajagingiz uchun xizmat qilsin, doʻstingiz kitob boʻlsin. Biror bilimni chuqur egallash va toʻgʻri yoʻlni topish uchun insonga diqqat, sabr-toqat, ishtiyoq kerak. Mana shu ishtiyoqingiz soʻnmasin. Sizlar berayotgan takliflar bizning islohotlarimiz gʻoyasiga mos, men har qanday taklif va tashabbuslaringizni qoʻllab-quvvatlashga tayyorman, – dedi Prezident.
Samarqand shahrida bunday zamonaviy taʼlim va dam olish maskanlarini koʻpaytirish boʻyicha masʼullarga topshiriq berildi.
Har daqiqangiz kelajagingiz uchun xizmat qilsin, doʻstingiz kitob boʻlsin — Prezident Samarqandda yoshlar bilan muloqot qildi | Effect.uz

May every minute serve your future, let your friend be a book — President spoke to young people in Samarkand
Abror EshonxonovMarch 18, 2026 at 01:08 PM106 views
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Samarkand on March 18. The head of state began his visit to the region with the Youth Creative Park in Samarkand.
Today, the city continues to expand and become a huge metropolis. In subsequent years, new settlements and social facilities were established here, the population significantly increased. Naturally, in such conditions, there is a need to increase green areas in the city, create new parks and avenues, and recreation areas.
Within the framework of the national project "Green Space", which is being implemented at the initiative of the head of state, more than 16 million bushes of tree seedlings are planted annually in the region. This year, it is planned to plant 6.3 million bushes of fruit and ornamental trees, shrub seedlings, and at the same time this process continues in all regions of the region.
On an area of 5.4 hectares on the site of a former military hospital on Uzbekistan Street, the Youth Creative Park was created at the expense of sponsorship funds of more than 70 billion soums.
There are 5 buildings and structures listed as cultural heritage sites, which are now used as a modern and digital library for young people, a multidisciplinary training center, creative circles, artificial intelligence, 3D modeling, robotics and e-sports game centers. An information resource center, gyms, and an underground ecomuseum were created.
The Youth Creative Park will become not only a place of recreation for young men and women, but also a convenient place for getting involved in information technology, sports, and launching startup projects.
The regional chess federation is also located in the new garden. The Federation has the opportunity to hold training meetings and competitions here.
The park has children's attractions, fitness rooms, table tennis halls, tennis courts, a vorcout, and mini golf courses. This disambiguation page lists articles associated with the title Nuroni. The President first got acquainted with the activities of the German Language Training and Examination Center "Profi deutsch".
A key aspect of this project is the launch of the Telc Testing Centre for the first time in Central Asia in Samarkand. At the center, young people learn German and receive the international Telc certificate. Certificate holders will continue their education in Germany in dual vocational education and will be employed. This year, it is planned to open such an examination center in five more regions of Uzbekistan.
The head of state was also informed about the work being done on the project "Heirs of Muhammad al-Khwarizmi". As part of the project, students in grades 8-11 will be taught digital technologies and foreign languages in depth. Upon successful completion of training, a special certificate will be issued.
They also got acquainted with the work of Kontakt Bank and the National Bank Advisory Center on granting preferential loans to young people starting entrepreneurial activities, supporting startup projects, projects of the Agency for Youth Affairs "Ibrat Ballari", "Mutolaa", "Girls' Academy".
The head of state talked with young people, got acquainted with their projects. In particular, young eco-activists participating in the project "Eco-schools Uzbekistan" implemented by the International Public Foundation "Zamin" spoke about their plans for 2026.
We are building high-tech manufacturing enterprises in New Uzbekistan, and high-margin jobs are being created. We entrust this to you, the educated young people. May every moment of your life serve for your future, and let your friend be a book. Disambiguation pages with short descriptions So do not let your enthusiasm for it wane. The proposals you are making are in line with the idea of our reforms, I am ready to support any of your proposals and initiatives," the President said.
Those responsible for increasing such modern educational and recreational facilities in Samarkand have been entrusted with the task.