Abror Eshonxonov14-mart, 2026, 11:51132 ko'rishlar
Uning aytishicha, AQSH Markaziy qoʻmondonligi Fors koʻrfazida joylashgan Xark orolidagi barcha harbiy obyektlarga kuchli zarbalar bergan. Mazkur orol Eron neft mahsulotlarining taxminan 90 foizi eksport qilinadigan strategik port hisoblanadi.
“Qurollarimiz dunyoda mavjud boʻlgan eng kuchli va mukammal qurollardir. Biroq men odob-axloq nuqtayi nazaridan oroldagi neft infratuzilmasini yoʻq qilmaslikka qaror qildim.
Agar Eron yoki boshqa biror davlat Ormuz boʻgʻozi orqali kemalarning erkin va xavfsiz harakatiga toʻsqinlik qilsa, men bu qarorni darhol qayta koʻrib chiqaman”, — dedi Tramp.
Uning taʼkidlashicha, Eron oʻz hududidagi obyektlarni himoya qilishga qodir emas.
“Eron biz nishonga olmoqchi boʻlgan obyektlarni himoya qila olmaydi — ular buning oldini olishga qodir emas. Eron hech qachon yadroviy qurolga ega boʻlmaydi. Eron armiyasi va ushbu rejimga aloqador barcha shaxslar uchun qurolni tashlab, mamlakatda qolgan narsalarni saqlab qolish oqilona qaror boʻlardi”, — dedi u.

Trump says one of the most powerful bombings in Middle East history carried out
US President Donald Trump said that the US Central Command carried out one of the most powerful bombing operations in the history of the Middle East.
According to him, all military targets on Kharg Island in the Persian Gulf were destroyed. The island is a strategic port through which up to 90% of Iran’s petroleum exports pass.
“Our weapons are the most powerful and sophisticated the world has ever known. However, out of decency I decided not to destroy the oil infrastructure on the island. But if Iran or anyone else attempts to obstruct the free and safe passage of ships through the Strait of Hormuz, I will immediately reconsider that decision,” Trump said.
He added that Iran is not capable of defending the targets that could be attacked.
“Iran cannot protect what we want to strike — they can do nothing about it. Iran will never have nuclear weapons and will not be able to threaten the United States, the Middle East, or the world,” he said.