AQSH va Isroil hujumlarida 400 dan ortiq ayol va bola halok boʻlgan
AQSH va Isroil tomonidan Eron hududiga berilgan zarbalar natijasida 400 dan ortiq ayol va 18 yoshga toʻlmagan shaxslar halok boʻlgan. Bu haqda Eron Sogʻliqni saqlash vazirligi maʼlum qildi.
Vazirlik maʼlumotiga koʻra, halok boʻlganlar orasida 223 nafar ayol, 202 nafar 18 yoshga yetmagan shaxs, jumladan 12 nafar 5 yoshgacha boʻlgan bola bor.
Shuningdek, hujumlar oqibatida 2729 nafar ayol va 1190 nafar voyaga yetmagan shaxs jarohat olgan. Vazirlikning maʼlum qilishicha, zarbalar vaqtida 16 nafar tibbiyot xodimi halok boʻlgan, 32 ta tez yordam avtomobiliga zarar yetgan. Bundan tashqari, 152 ta tibbiyot muassasasi shikastlangan, 6 ta shifoxona evakuatsiya qilingan.
Eronning BMTdagi doimiy vakili Amir Said Iravani maʼlumotiga koʻra, hujumlar boshlanganidan beri mamlakatdagi umumiy qurbonlar soni 1,3 ming nafardan oshgan. Shu bilan birga, 10-mart holatiga koʻra 15 mingdan ortiq kishi jarohat olgan.
Maʼlumki, 28-fevraldan boshlab AQSH va Isroil Eron hududidagi bir qator obyektlarga, jumladan Tehronga ham zarbalar bermoqda. Eron esa javob tariqasida Isroil hududiga va Yaqin Sharqdagi AQSH harbiy obyektlariga hujumlar uyushtirmoqda.

More than 400 women and children killed in US and Israeli attacks
Iran’s Ministry of Health reported that more than 400 women and people under the age of 18 have been killed as a result of US and Israeli strikes on the country.
According to the ministry, the victims include 223 women and 202 people under 18, including 12 children under the age of five. The report was cited by the ISNA news agency.
In addition, 2,729 women and 1,190 minors were injured. The ministry also said that 16 healthcare workers were killed, 32 ambulances were damaged, and 152 medical centers were affected by the attacks, while six medical facilities had to be evacuated.
According to Iran’s permanent representative to the United Nations, Amir Saeid Iravani, the total number of victims has already exceeded 1,300 people. As of March 10, the number of injured in the country had surpassed 15,000.
The United States and Israel began carrying out strikes on Iranian territory, including Tehran, on February 28. Iran has responded with attacks on Israeli territory and US military facilities in the Middle East.
Russia’s Foreign Ministry condemned the attacks and called for immediate de-escalation and an end to hostilities.