Ўзбекистонда сўнгги беш йилликда қадимий санъат тури саналган бахшичиликни ривожлантириш, бу санъат тароватини, бир халқ маданиятини юксалтиришдаги аҳамиятини кўрсатиш, бахшичилик мактабини яратиш орқали бу санъат турига қизиқувчи истеъдодли ёшларни тарбиялаш борасида мисли кўрилмаган ишлар амалга оширилди.

Жорий йилнинг 17 сентябрида старт олган мазкур II-Халқаро бахшичилик санъати фестивали нафақат санъат тури, балки илм қилиниши лозим бўлган, Марказий Осиё маданияти цивилизациясида муҳим аҳамиятга эга санъат йўналиш эканлигини кўрсатди.

Дарвоқе, барчамиз гувоҳи бўлганимиз Нукус шаҳрида юксак даражада ташкил этилган Халқаро бахшичилик санъати фестивали доирасида ўтказилган халқаро танлов ғолиб ва совриндорлари муносиб тақдирланди.

Қуйида улар билан танишинг:

Танлов ғолиблари:

3-ўрин соҳиби – Самад Кочобаев (Қирғизистон)
3-ўрин соҳиби – “Каукасус” гуруҳи (Грузия)
3-ўрин соҳиби – Хоссейин Гейлан (Эрон)
3-ўрин соҳиби – Бахшиқул Тоғаев (Ўзбекистон)


2-ўрин соҳиби Элмира Жангаберген (Қозоғистон)
2-ўрин соҳиби Мубариз Алиев (Озарбайжон)
2-ўрин соҳиби – Алексей Ховаляг (Россия, Тува)
2-ўрин соҳиби – Гулбаҳор Ахимбетова (Ўзбекистон)


1-ўрин соҳиби- Феруз Норматов (Ўзбекистон)
1-ўрин соҳиби- Юлиана Кривошапкина (Россия, Якутия)
Гран при соҳиби — Жанибек Пиязов (Ўзбекистон)


Танлов ғолиблари қуйидагича тақдирланди:

3-ўрин — 1.250 АҚШ доллари
2-ўрин — 1.750 АҚШ доллари
1-ўрин — 5000 АҚШ доллари

Гран-при соҳиби — 7000 АҚШ доллари

Танлов совриндорлари:


“Фестивалда миллий санъатини тарғиботи учун” номинацияси совриндори — Тимко Чичаковски (Македония)

“Бахшичилик санъати фестивалининг ёши улуғ иштирокчиси” номинацияси совриндори — Дражик Бугарин (Сербия)

“Халқларнинг қадимий мерос тарғиботчиси” номинацияси совриндори — Нусрат Ансарий (Ҳиндистон)


“Аждодларнинг унутилаётган урф-одатларини тараннум этгани учун” номинацияси совриндори — Толгахан Тикташ (Туркия).

“Бахшичилик санъати орқали дўстлик ришталарини тараннум этгани учун” номинацияси совриндори — Талгат Уринбеков (Ўзбекистон)

“Ҳайъат аъзоларининг меҳрини қозонган иштирокчи” номинацияси совриндори — Мукимжон Камолов (Тожикистон)

“Анъаналарга содиқ бахши” номинацияси совриндори — Қаҳҳор Рахимов (Ўзбекистон)

“Мухлислар эътирофига сазовор бўлган энг яхши иштирокчи” номинацияси совриндори — Келема (Мадагаскар)


“Қадриятлар давомчиси” номинацияси совриндори — Равшан Маматмуратов (Ўзбекистон)
“Бахшичилик санъати жонкуяри” номинацияси совриндори — Баҳром Рахимов (Ўзбекистон)

“Бахшичилик санъати фестивалининг энг яхши тарғиботчиси” номинацияси совриндори — “O’zbekiston-24” телеканали муҳаррири Зебо Тўхтаева, оператор Аҳмад Байзуллаев.

“Бахшичилик санъати фестивалининг энг яхши тарғиботчиси” номинацияси совриндори —“O’zbekiston-24” телеканали муҳаррири Карина Низамудинова, оператор Аббос Абдусатторов.